دوره 34، شماره 2 - ( زمستان 1397 )                   جلد 34 شماره 2 صفحات 517-534 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Shamsi M, Nourmohammadi H. An Analytical Study of Evaluative Indicators and Models of Science and Technology in order to Offer a Model for Measuring and Evaluating the Performance of Science and Technology Knowledge-based Companies in Iran. .... 2019; 34 (2) :517-534
URL: http://jipm.irandoc.ac.ir/article-1-3596-fa.html
شمسی مهناز، نورمحمدی حمزه علی. ارائه مدلی برای سنجش و ارزیابی عملکرد علم و فناوری شرکت‌های دانش‌بنیان در ایران. پژوهشنامه پردازش و مديريت اطلاعات. 1397; 34 (2) :517-534

URL: http://jipm.irandoc.ac.ir/article-1-3596-fa.html


دانشگاه شاهد
چکیده:   (1929 مشاهده)
پیشرفت سریع فناوری و فراگیری دانش، زمینهساز ورود به عصر اطلاعات و تشکیل جوامع دانشبنیان است. شرکتهای دانشبنیان، علم و دانش تولیدشده و ایدههای جدید را دریافت کرده و در یک فرایند کاملاً ساختارمند تجاریسازی میکنند. بنابراین، ارزیابی عملکرد علم و فناوری این شرکتها از اهمیت بالایی برخوردار است. هدف این پژوهش مطالعه تحلیلی شاخصها و مدلهای ارزیابی علم و فناوری و ارائه مدلی جهت سنجش و ارزیابی عملکرد علم و فناوری شرکتهای دانشبنیان در ایران است.
این پژوهش با استفاده از روشهای اسنادی و پیمایشی با بهرهگیری از مصاحبه «دلفی» در چهار مرحله انجام شده است. از روشهای مختلف آماری از جمله آزمون «فریدمن» برای تجزیه و تحلیل دادهها استفاده شده است.
مهمترین یافتههای این پژوهش عبارتاند از: تعیین مهمترین مدلهای ارزیابی علم و فناوری، تعیین مهمترین شاخصهای مدل ارائهشده، سنجش تأثیر هر کدام از مدلهای ارزیابی علم و فناوری بر مدل ارائهشده و رتبهبندی شاخصهای 5 بخش اصلی. با توجه به پیشینه میتوان گفت تاکنون مدلی برای سنجش و ارزیابی عملکرد علم و فناوری شرکتهای دانشبنیان ارائه نشده بود و مدل ارائهشده در این پژوهش را میتوان سرآغاز چنین امری دانست.
در مدل نهایی از 195 شاخص مرحله اول، تعداد 95 شاخص نهایی تعیین و ارائه گردیده است. این پژوهش مدلی با 5 بخش شاخصهای انسانی، مالی، ساختاری، عملکردی، و بهرهوری ارائه نموده است.
متن کامل [PDF 627 kb]   (567 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: كتابداري و اطلاع رساني
دریافت: ۱۳۹۶/۲/۲۳ | پذیرش: ۱۳۹۷/۳/۲۲

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


تمام حقوق این وب سایت متعلق به پژوهشنامه پردازش و مدیریت اطلاعات می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Iranian Journal of Information processing and Management

Designed & Developed by : Yektaweb