دوره 34، شماره 2 - ( زمستان 1397 )                   جلد 34 شماره 2 صفحات 793-816 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Erfanmanesh M, Moghiseh Z. Open Access Mega Journals: The Case Study of Characteristics and Performance of Eight International Mega Journals. .... 2019; 34 (2) :793-816
URL: http://jipm.irandoc.ac.ir/article-1-3805-fa.html
عرفان منش محمدامین، مقیسه زهره. اَبَر مجلات دسترسی آزاد: مطالعه موردی ویژگی ها و عملکرد هشت اَبَر مجله بین المللی. پژوهشنامه پردازش و مديريت اطلاعات. 1397; 34 (2) :793-816

URL: http://jipm.irandoc.ac.ir/article-1-3805-fa.html


دانشگاه اصفهان
چکیده:   (2180 مشاهده)
امروزه، اَبَرمجلههای دسترسی آزاد نقش بسیار مهمی در ارتباطات علمی ایفا میکنند. پژوهش حاضر با هدف معرفی هشت اَبَرمجله برجسته جهانی و مطالعه وضعیت آنها در بازه زمانی پنجساله 2012 تا 2016 انجام شده است.
این پژوهش از نظر هدف، کاربردی و از نظر رویکرد، نوعی مطالعه توصیفی است که با استفاده از شاخصهای علمسنجی انجام شده است. جامعه پژوهش از 195011 مقاله منتشرشده در هشت اَبَرمجله در سالهای 2012 الی 2016 و نمایهشده در پایگاه «وبآوساینس» تشکیل شده است. دادههای پژوهش با مراجعه به پایگاههای «وبآوساینس»، «جیسیآر»، و «اینسایتس» از محصولات مؤسسه «کلریویت انلیتیکس» گردآوری و با استفاده از نرمافزار «مایکروسافت اکسل» مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.
تعداد مقالههای منتشرشده در این هشت اَبَرمجله در سال 2016 نسبت به سال 2012 با رشد تقریبی 101 درصدی همراه بوده است. در بازه زمانی پنجساله مورد مطالعه، در مجموع، 195011 مقاله در هشت اَبَرمجله منتشر شده که با در نظر گرفتن هزینه انتشار مقاله در هر مجله، رقمی در حدود 300 میلیون دلار برای انتشار آن پرداخت شده است. مقالههای منتشرشده در اَبَرمجلهها در مقایسه با میانگین کلی پایگاه «وبآوساینس» از اثرگذاری استنادی بالاتری برخوردار بودهاند. همچنین، مطالعه عملکرد هشت اَبَرمجله نشان داد که در مجموع، 6/91 درصد مقالهها و 1/96 درصد استنادهای مجلههای مورد مطالعه به دو مجله PLoS One و Scientific Reports تعلق داشته است. بیشترین سهم مقالههای منتشرشده در این مجلهها بهترتیب، به حوزههای موضوعی بیوشیمی و بیولوژی مولکولی، علوم چندرشتهای، علوم اعصاب، سرطانشناسی و ایمنیشناسی اختصاص داشته است. همچنین، کشورهای ایالات متحده، چین، انگلستان، آلمان و ژاپن دارای بیشترین تعداد بروندادهای پژوهشی در هشت اَبَرمجله بودهاند.
نتیجه اینکه در سالهای اخیر ناشران برجسته دنیا تقاضای بازار جهت انتشار بروندادهای پژوهشی را درک کرده و به ایجاد اَبَرمجلهها اقدام نمودهاند و پیشبینی میشود که این روند در سالهای آتی نیز ادامه داشته باشد.
متن کامل [PDF 1108 kb]   (580 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: كتابداري و اطلاع رساني
دریافت: ۱۳۹۶/۹/۱۱ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱/۲۸ | انتشار: ۱۳۹۷/۲/۱۶

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


تمام حقوق این وب سایت متعلق به پژوهشنامه پردازش و مدیریت اطلاعات می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Iranian Journal of Information processing and Management

Designed & Developed by : Yektaweb