دوره 36، شماره 2 - ( زمستان 1399 )                   جلد 36 شماره 2 صفحات 443-468 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mozafari-Vanani A M, Rahimi A, Nouri R, Hassanzadeh A. Prioritizing the Usability Components in Journal Management Systems at Iranian Medical Universities. .... 2020; 36 (2) :443-468
URL: http://jipm.irandoc.ac.ir/article-1-4466-fa.html
مظفری وانانی امیر محمد، رحیمی علیرضا، نوری رسول، حسن زاده اکبر. اولویت بندی مؤلفه های کاربردپذیری در سامانه های مدیریت نشریات ادواری دانشگاه های علوم پزشکی ایران. پژوهشنامه پردازش و مديريت اطلاعات. 1399; 36 (2) :443-468

URL: http://jipm.irandoc.ac.ir/article-1-4466-fa.html


گروه کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی؛ دانشگاه علوم پزشکی اصفهان؛ اصفهان، ایران؛
چکیده:   (969 مشاهده)
مقاله حاضر با هدف بررسی رتبهبندی مؤلفههای کاربردپذیری در سامانههای مدیریت نشریات «اُجِی‌‌اس»، «سیناوب»، «یکتاوب» و «نئواسکرایبر 3»، و نیز میزان رعایت هر مؤلفه را به تفکیک در هر سامانه مورد ارزیابی قرار میدهد. جامعه پژوهش، کاربران چهار سامانه پرکاربرد از بین سیزده سامانه مدیریت نشریات دانشگاههای علوم پزشکی ایران بود. ارزیابی هر رابط کاربری بر پایه چهار لایه سردبیری، داوری، نویسنده، و کاربر عادی بود که برای هر سامانه چهار لایه و برای هر لایه در هر سامانه پنج نفر انتخاب شدند و در کل، 80 نفر پرسشنامه تحقیق را تکمیل نمودند. دادهها با استفاده از آزمونهای آماری توصیفی و استنباطی توسط نرمافزار «اسپیاساس» تجزیه و تحلیل شد.
یافتهها نشان داد که حیطه ثبات در سامانه «سیناوب» از سامانههای «یکتاوب»، «اُجِی‌‌اس» و «نئواسکرایبر 3» کمتر است، در حالی که در سه مقاله حاضر با هدف بررسی رتبهبندی مؤلفههای کاربردپذیری در سامانههای مدیریت نشریات «اُجِی‌‌اس»، «سیناوب»، «یکتاوب» و «نئواسکرایبر 3»، و نیز میزان رعایت هر مؤلفه را به تفکیک در هر سامانه مورد ارزیابی قرار میدهد. جامعه پژوهش، کاربران چهار سامانه پرکاربرد از بین سیزده سامانه مدیریت نشریات دانشگاههای علوم پزشکی ایران بود. ارزیابی هر رابط کاربری بر پایه چهار لایه سردبیری، داوری، نویسنده، و کاربر عادی بود که برای هر سامانه چهار لایه و برای هر لایه در هر سامانه پنج نفر انتخاب شدند و در کل، 80 نفر پرسشنامه تحقیق را تکمیل نمودند. دادهها با استفاده از آزمونهای آماری توصیفی و استنباطی توسط نرمافزار «اسپیاساس» تجزیه و تحلیل شد.
یافتهها نشان داد که حیطه ثبات در سامانه «سیناوب» از سامانههای «یکتاوب»، «اُجِی‌‌اس» و «نئواسکرایبر 3» کمتر است، در حالی که در سه سیستم دیگر تفاوت معناداری نبود. میانگین انعطافپذیری رابط همه سیستمها کمتر از حد متوسط، میانگین راهنمای کاربر سامانهها نیز در حد متوسط و سایر حیطهها بیشتر از حد متوسط ارزیابی شدند. همچنین، نتایج نشان داد که حیطه ثبات به لحاظ میانگین، بهترتیب از بیشتر به کمتر، «یکتاوب»، «نئواسکرایبر 3»، «اُجِی‌‌اس» و «سیناوب» بوده است. همچنین، در سایر حیطهها شامل انطباقپذیری، انعطافپذیری، قابلیت یادگیری، حداقل فعالیت، حداقل بار حافظه و محدودیت ادراکی بین چهار سامانه تفاوت معناداری وجود نداشت. به نظر میرسد که از نظر کاربران، مهمترین معیار از معیارهای کاربردپذیری متعلق به حیطههای انطباقپذیری و ثبات و کمترین اقبال متعلق به حیطههای انعطافپذیری و راهنمای کاربران در بین سامانههای مدیریت نشریه مورد بررسی است. در این پژوهش ابزار معرفیشده جهت تعیین نقاط قوت و ضعف سامانهها باعث میشود که انتخاب سامانههای مناسب برای سازمانها و مراکز علمی دیگر تسهیل یابد. همچنین، نقاط ضعف میتواند توسط مدیران و تیمهای فنی سیستمها مرتفع گردند تا سامانهها کاربردپذیری مطلوب را کسب کرده و راههای جلب توجه مجلات سایر کشورها و نیز بینالمللی شدن را طی نمایند.
متن کامل [PDF 889 kb]   (383 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ارزیابی و تحلیل
دریافت: 1399/1/12 | پذیرش: 1399/4/1 | انتشار: 1399/10/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


تمام حقوق این وب سایت متعلق به پژوهشنامه پردازش و مدیریت اطلاعات می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Information processing and Management

Designed & Developed by : Yektaweb