دوره 26، شماره 1 - ( فصلنامه علوم و فناوري اطلاعات 1389 )                   جلد 26 شماره 1 صفحات 181-167 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


عضو هیئت علمی گروه کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه سمنان
چکیده:   (16199 مشاهده)

  جستجوی اطلاعات رفتاری است که از تعامل بین جستجوگر و نظامهای اطلاعاتی پدید می‌آید و باید آن را به عنوان فرایندی گام به گام بررسی کرد تا بتوان به نیازهای جستجوگران پاسخ گفت و در مراحل مختلف آن به گونه‌هایی متفاوت به نقش‌آفرینی پرداخت. مقاله حاضر با معرفی الگویی از کارول کالثاو در پی معرفی رویکرد فرایندی به خدمات اطلاعاتی در کتابخانه‌ها است. در این الگو جستجوی اطلاعات به عنوان فرایندی متشکل از شش مرحله تلقی شده است که در هر مرحله تفکرات، احساسات و کنشهای ویژه‌ای از سوی جستجوگر روی می‌دهد و در هر مرحله کتابداران نیز نقشهای متفاوتی را پیدا می‌‌‌کنند. این شش مرحله برگرفته از نظریه یادگیری تکوینی است که بر اصل عدم قطعیت استوار است. صرفنظر از کاستیهای پذیرفتنی، این الگو می‌تواند راهگشای ارائه خدمات نوین اطلاعاتی در کتابخانه‌ها و به ویژه در ارتباط با محیطها و رسانه‌های جدید اطلاعاتی باشد.

متن کامل [PDF 474 kb]   (2656 دریافت)    
نوع مطالعه: مروري | موضوع مقاله: فناوري اطلاعات
دریافت: 1389/12/23 | انتشار: 1389/9/24

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.