دوره 30، شماره 2 - ( زمستان 1393 )                   جلد 30 شماره 2 صفحات 357-372 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


علوم پزشکی شیراز
چکیده:   (7785 مشاهده)

هدف این پژوهش بررسی اعتبار مقالات ایرانی حوزه شیمی در سال 2010 میلادی بر پایه ارزش استنادی آنها می‌باشد. ارزش استنادی بر اساس دو شاخص ‌استناد متنی و سهم استناد متنی محاسبه شده است. سهم استناد متنی در این پژوهش عبارت است از نسبت بین فراوانی استناد متنی به پتانسیل ارجاعی مقالات استناد‌کننده.

مقالات مورد بررسی به روش تحلیل استنادی مورد سنجش قرار گرفته است. گردآوری داده‌ها به ‌روش تحلیل استنادی صورت گرفته و برای تجزیه و تحلیل داده‌ها از آمار توصیفی و آزمون اسپیرمن استفاده شده است.

در این پژوهش 955 استناد به 517 مقاله ایرانی مورد بررسی قرار گرفت. این مقالات 1434 استناد متنی دریافت کرده‌اند که 213 استناد (22 درصد) خود‌استنادی است. تنها 02/17 درصد مقالات، سهم استناد متنی بیش از سطح مورد انتظار را به‌دست آورده و 97/82 درصد از آنها کمتر از حد مورد انتظار عمل کرده‌اند. یافته‌ها بیانگر این است که استناد پیش‌بین مناسبی برای بسامد متنی استناد است، اما با سهم استناد متنی رابطه معنی‌داری ندارد.

با وجود رشد چشمگیر تولیدات علمی ایران در حوزه شیمی، بررسی ارزش استنادی مقالات این حوزه نشان داد که بیشینه مقالات ارزش استنادی کمتر از حد مورد انتظار را به‌دست آورده‌اند. بر این اساس، اگر سامانه ارزیابی پژوهشی کشور به ارزیابی دقیق و عمیق‌تر مقالات نیازمند باشد، بهتر است ارزیابی‌های کیفی حاصل از شاخص‌های ارزش‌گذاری‌شده را جایگزین ارزیابی کمی مبتنی بر شمارش ساده استنادها نماید.

متن کامل [PDF 454 kb]   (1404 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: كتابداري و اطلاع رساني
دریافت: ۱۳۹۳/۸/۴ | پذیرش: ۱۳۹۳/۸/۴ | انتشار: ۱۳۹۳/۸/۴