دوره 33، شماره 3 - ( بهار 1397 )                   جلد 33 شماره 3 صفحات 1087-1110 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Homavandi H, Norouzi Y, Hoseine Beheshti M S. Survey of Information Searching and Retrieving Challenges in Databases in Connection with Persian Language Writing Features . .... 2018; 33 (3) :1087-1110
URL: http://jipm.irandoc.ac.ir/article-1-3254-fa.html
هماوندی هدی، نوروزی یعقوب، حسینی بهشتی ملوک السادات. بررسی مشکلات جستوجو و بازیابی اطلاعات در پایگاههای اطلاعاتی از جنبه ویژگیهای نگارشی زبان فارسی. پژوهشنامه پردازش و مديريت اطلاعات. 1397; 33 (3) :1087-1110

URL: http://jipm.irandoc.ac.ir/article-1-3254-fa.html


دانشگاه تهران
چکیده:   (4010 مشاهده)
این پژوهش با هدف تشریح مشکلات عمده نوشتاری و معنایی زبان فارسی در استفاده از محیطهای اطلاعاتی و تعیین میزان انطباق و توجه به این ویژگیها هنگام جستوجو و بازیابی در پایگاههای اطلاعاتی فارسی و به روش پیمایشی-تحلیلی و با استفاده از شیوه مشاهده مستقیم انجام گرفت. پس از مرور پژوهشهای مرتبط، کلیدواژههای کاوش در قالب یک سیاهه شکل گرفت. هر یک از این کلیدواژهها در پایگاههای اطلاعاتی مورد مطالعه شامل «پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران»، «پایگاه استنادی علوم جهان اسلام»، «پایگاه مجلات تخصصی نور» و «پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی» جستوجو و تعداد نتایج بازیابیشده ثبت گردید. سپس، به بررسی میزان انطباق پایگاههای اطلاعاتی با این ویژگیها پرداخته شد.
برخی ویژگیهای نوشتاری و معنایی زبان فارسی سبب بروز مشکلاتی در بازیابی اطلاعات از پایگاههای اطلاعاتی منتخب میشوند. مواردی مانند پیوستهنویسی و جدانویسی واژگان مشتق، مرکب و مشتق- مرکب، گوناگونی جمعها، واژگان دخیل و معادل آنها در بخش نوشتاری و چندمعنایی، همنامی و ... در بخش معنایی از این دست ویژگیها هستند. فقدان پوشش مناسب ویژگیهای یادشده در مراحل ذخیرهسازی و پردازش و عدم آگاهنمودن کاربر از آن جهت اصلاح فرایند کاوش در مرحله بازیابی اطلاعات در پایگاههای اطلاعاتی مورد پژوهش، اثرات نامطلوبی بر فرایند کاوش و بازیابی دارد.
یافتهها نشان داد که پایگاههای اطلاعاتی فارسی نسبت به ویژگیهای نوشتاری و معنایی زبان فارسی توجه کافی نداشته و بسیاری از ویژگیهای آن را در مراحل ذخیرهسازی و پردازش اطلاعات نادیده میگیرند. با توجه به تأثیر این ویژگیها در تعامل کاربران با پایگاههای اطلاعاتی، احتیاج کاربران فارسیزبان به ابزارهای کاوش بومی و پایگاههای اطلاعاتی که مبتنی بر ویژگیهای زبانیِ خودشان طراحی شده باشد، بیش از پیش احساس میشود. پژوهش حاضر با بررسی میزان توانایی پایگاههای اطلاعاتی فارسیزبان در پوشش برخی ویژگیهای این زبان که در فرایند جستوجو و بازیابی تأثیر قابل توجهی دارند، نقاط ضعف و قوت این پایگاهها را مشخص نموده است. نتایج آن میتواند در جهت بهبود و اصلاح عملکرد پایگاههای مذکور مورد استفاده قرار گیرد.
متن کامل [PDF 659 kb]   (1756 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: كتابداري و اطلاع رساني
دریافت: ۱۳۹۵/۴/۴ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۱/۱۱ | انتشار: ۱۳۹۵/۱۲/۸

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


تمام حقوق این وب سایت متعلق به پژوهشنامه پردازش و مدیریت اطلاعات می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Iranian Journal of Information processing and Management

Designed & Developed by : Yektaweb