XML English Abstract Print


دانشگاه اصفهان
چکیده:   (1348 مشاهده)
هدف: امروزه اَبَرمجلات دسترسی آزاد نقش بسیار مهمی در ارتباطات علمی ایفا می­‌کنند. پژوهش حاضر با هدف معرفی هشت  اَبَرمجله برجسته جهانی و مطالعه وضعیت آن ها در یک بازه زمانی پنج ساله  (2012 تا 2016) انجام شده است.
روش‌­شناسی: پژوهش از نظر هدف کاربردی و از نظر رویکرد نوعی مطالعه توصیفی است که با استفاده از شاخص­‌های علم­‌سنجی انجام شده است. جامعه پژوهش از 195011 مقاله منتشر شده در هشت اَبَر مجله در بازه زمانی 2016-2012 و نمایه شده در پایگاه وب.آو.ساینس تشکیل شده است. داده­‌های پژوهش با مراجعه به پایگاه­‌های وب.آو.ساینس، جی.سی.آر و این­سایتس از محصولات موسسه کلریویت انلیتیکس گردآوری و با استفاده از نرم­‌افزار مایکروسافت اکسل مورد تجزیه و تحیل قرار گرفته است.
یافته­‌های پژوهش: تعداد مقاله‌­های منتشر شده در این هشت اَبَر مجله در سال 2016 نسبت به سال 2012 با رشد تقریبا 101 درصدی همراه بوده است. در بازه زمانی پنج ساله مورد مطالعه، در مجموع 195011 مقاله در هشت اَبَر مجله منتشر شده­ که با در نظر گرفتن هزینه انتشار مقاله در هر مجله، رقمی در حدود 300 میلیون دلار برای انتشار آن پرداخت شده است. مقاله­‌های منتشر شده در اَبَر مجله­‌ها در مقایسه با میانگین کلی پایگاه وب.آو.ساینس از اثرگذاری استنادی بالاتری برخوردار بوده­‌اند. همچنین مطالعه عملکرد هشت اَبَر نشان داد که در مجموع 6/91 درصد مقاله ها و 1/96 درصد استنادهای مجلات مورد مطالعه، به دو مجله PLoS One و Scientific Reports تعلق داشته است. بیشترین سهم مقاله‌های منتشر شده در این مجله­‌ها به ترتیب به حوزه‌­های موضوعی بیو­شیمی و بیولوژی مولکولی، علوم چند ­رشته­‌ای، علوم اعصاب، سرطان­‌شناسی و ایمن‌ی­شناسی اختصاص داشته است. همچنین کشورهای ایالات متحده، چین، انگلستان، آلمان و ژاپن دارای بیشترین تعداد بروندادهای پژوهشی در هشت اَبَر مجله بوده‌­اند.
نتیجه­‌گیری: در سال­‌های اخیر ناشران برجسته دنیا تقاضای بازار جهت انتشار بروندادهای پژوهشی را درک کرده و به ایجاد اَبَرمجلات اقدام نموده­‌اند و پیش‌بینی می­‌شود که این روند در سال­‌های آتی نیز ادامه داشته باشد. 
متن کامل [PDF 1044 kb]   (296 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: كتابداري و اطلاع رساني
دریافت: ۱۳۹۶/۹/۱۱ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱/۲۸ | انتشار: ۱۳۹۷/۲/۱۶