دوره 37، شماره 3 - ( بهار 1401 )                   جلد 37 شماره 3 صفحات 978-953 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


گروه اطلاع‌رسانی پزشکی و منابع علمی، مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، دانشگاه علوم پزشکی قزوین، ایران
چکیده:   (565 مشاهده)
 کارکنان واحدهای بالینی با مسائل اطلاعاتی مهم و مشترکی مواجه هستند که رفع آن ها نیازمند اطلاعات دقیق، معتبر و قابل اعتمادی است که در کوتاه ترین زمان قابل دستیابی و استفاده باشند. هدف از این مطالعه، بررسی تاثیر مولفه های آموزش و آگاهی بر رفتار اطلاع یابی مشارکتی کارکنان بالینی دانشگاه علوم پزشکی بود.
 این پژوهش مطالعه ای نیمه آزمایشی مبتنی بر طرح پیش آزمون، پس آزمون می باشد. جامعه آماری این پژوهش را ۴۰ نفر از کارکنان حوزه درمانی شاغل در بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی قزوین تشکیل می دهند. گردآوری داده ها از طریق پرسشنامه انجام شد.
 مداخله آموزشی بر افزایش میزان آگاهی مشارکتی افراد و همچنین مشارکت آنها در فرایند جستجوی اطلاعات تاثیر قابل توجهی داشت (P<0.05). ارزیابی مدل معادلات ساختاری رفتار اطلاع یابی مشارکتی با شاخص 0.058RMSEA= با سطح معناداری کوچکتر از ۰.۰۵ نشان داد، مدل از برازندگی مناسبی برخوردار است.
 از بررسی مدل اطلاع یابی مشارکتی کارکنان بالینی می توان دریافت که با افزایش آگاهی تیمی در زمینه مشارکت، میزان تعامل و همکاری گروهی افزایش یافته و بازنمون آن در افزایش ارتباطات تیمی و تقسیم وظایف به خوبی نمایان می باشد. به اشتراک گذاری اطلاعات به عنوان فعالیتی که حاصل همکاری افراد می باشد، مشارکت کنندگان را قادر به خلق دانش جمعی، حفظ آگاهی مشارکتی همکاران و ایجاد درک مشترک می نماید و می تواند شامل انتقال نیازهای اطلاعاتی و نتایج بازیابی شده، پردازش بیشتر اطلاعات و یا انتقال دانش در مخازن دانشی تیم باشد.
متن کامل [PDF 804 kb]   (214 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: رفتار اطلاع‌یابی
دریافت: 1400/1/23 | پذیرش: 1400/5/18 | انتشار: 1401/1/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.